מה הוא מחסן נתונים?

מחסני נתונים (Data Warehouse – DWH) הם הפלטפורמות המכילות את כלל מאגרי הנתונים הגולמיים של הארגון. החל מנתונים אודות תמיכה בלקוחות, הזמנת חומרי גלם, רכש, ועד מחזורי המכירות, ניהול שרשראות האספקה והשיווק – כל המידע הארגוני מגולם בתוך מחסני הנתונים. במערכות ה BI משמשים מסדי הנתונים את מנהלי הארגון בקבלת החלטות והפקת תובנות מניבות לקידום העסק. לכן גם, נהוג לקרוא למערכות מחסני הנתונים – מערכות תומכות החלטה. המידע שמוזרם ממחסני הנתונים דרך המערכות התפעוליות של הארגון (מערכות הלוגיסטיקה, רכש, שירות לקוחות וכן הלאה), יהפוך בסופו של דבר מנתונים גולמיים לתובנות עסקיות.

מה הבעיות שמחסן הנתונים פותר ?

המערכות התפעוליות נמצאות על פלטפורמות שונות ועקב כך מתקשות "לדבר" אחד עם השני הן מסיבות טכניות והן בשל הבדלים בנתונים
קיים חוסר בניתוח ודיווח אמין, משולב ואחיד של כלל הנתונים שלו ברמות צבירה שונות.
הנתונים אינם נמצאים באותו פורמט
המערכת התפעולית אינה שומרת היסטוריה
לא ניתן לאחזר נתונים מהמערכת תפעול הארגונית כפי שהיא
חיבור הנתונים ממספר מערכות. נהיית משימה קשה, איטית ומסורבלת
המערכות ERP מתוכננות כדי לענות על צרכים ספציפיים בתוך הארגון ומציגה באופן ממוקד מדי שלא רלוונטי למקבלי ההחלטות.

למה מחסן נתונים הוא פתרון מתבקש?

איך זה עובד?

מערכות לאחסון נתונים פועלות על פי מתכונת קבועה הכוללת שלושה רבדים עוקבים:

אחסון

השלב בו נשמרים הנתונים על גבי המערכת. הם מוזרמים אל הפלטפורמה המרכזית, שם הם מאוחסנים וזמינים מעתה לכל משתמשי הארגון. בשלב זה, הנתונים מוגדרים כנתונים גולמיים, כלומר אין ביכולתו של המשתמש להפיק מהם תובנות או תועלת לצורך קבלת החלטות והתייעלות ארגונית.

היתוך

כשמו כן הוא. רובד זה אחראי על מיזוג של נתונים ממקורות המידע הרלוונטיים בארגון, ועל המימוש שלהם. הכוונה היא, שנתונים ממערכות מידע שונות מוצלבים, והופכים מנתונים גולמיים לפרמטרים בעלי ערך מהם יכולים משתמשי הארגון להפיק תובנות. כמובן ששלב המיזוג מחייב אנשי מקצוע ותוכנה מתחומי ה-BI שתפקידם הוא לאפיין את מקורות הנתונים לפתח את פלטפורמת ה-BI על פי צרכי הארגון.

גישה / הצגת נתונים

השלב בו מוצגים הנתונים (בדרך כלל באופן ויזואלי) למשתמשי הארגון. פלטפורמת ה-BI מספקת תובנות ויזואליות בצורת גרפים, דיאגרמות, דשבורדים ועוד. אלו משמשים בתור מקורות נתונים אמינים שיעזור למנהלי הארגון בקבלת ההחלטות.

ארכיטקטורת מחסני נתונים

הארכיטקטורה מתייחסת לאופן שבו בוחר הארגון ליישם את המערכת לאיסוף וניתוח הנתונים.

קיימות אסטרטגיות יישום שונות, כל אחת מתאימה לאופי ארגוני מסוים ולצרכים של הארגון. כמו כן, ארכיטקטורות שונות באות לפתור בעיות ארגוניות או עסקיות שזוהו כבעייתיות על ידי המנהלים ומפתחי ה-BI בשלבי האפיון הראשוניים. בנוסף חשוב להתייחס גם לפרמטרים הבאים: קהל היעד של המערכת לאחסון נתונים (גודל, משתמשי קצה, האם המערכת עונה על צרכי הלקוח?), לוח הזמנים של הפרויקט (עד כמה דחופה הקמת מחסני הנתונים?), האם כל משתמשי הארגון זקוקים למחסני הנתונים, וכן הלאה.

מומחי ומפתחי התוכנה של חברת DataCore עומדים לרשותכם משלבי התכנון הראשוניים ועד ההקמה בפועל של מחסני הנתונים. אנו קשובים לצרכי הלקוח, ומתאימים את ארכיטקטורת המחסנים בהתאם לפתרונות העסקיים והארגוניים להם הארגון שלכם זקוק. פיתוח ותכנון של מערכת לאחסון נתונים היא אמנם פרויקט בסדר גדול נרחב, אך היא גם השקעה חד פעמית שתניב פירות עסקיים מהרגע שתצא לאוויר. אם אתם נתקלים בקשיים בניתוח הנתונים ומרגישים צורך בשליטה וניהול טובים יותר, אתם מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו ולהתקדם למערכת חכמה הנשענת על פלטפורמה מרכזית אחת שמותאמת במיוחד לאופי העסקי ולמטרות שלכם, ותעזור לכם לייצר דוחות אינטראקטיביים מקיפים, תציג את הנתונים באופן חזותי וקל לניתוח, ותסייע לכם לייצר דוחות ולשלוח דשבורדים בקלות עם התממשקות נוחה לכל סביבת ה- office ומכל מקום.

תוכן